A rövid, de annál intenzívebb iparosodási hullám után újra a természet felé fordulunk. Ez a jelenség különösen a belsőépítészetben látható – a botanikus stílus az utóbbi évek vezető trendje! És itt nem egy kaktuszról van szó egy íróasztalon lévő cserépben, hanem a növényzet egész falairól!
A zöld forradalom a 20. század 70-es éveinek elején kezdődött, és szorosan összefügg a biofíliával. Ezt a kifejezést először az amerikai pszichoanalitikus, zsidó származású Erich Fromm használta. Szenvedélyes szeretet az élet iránt és minden iránt, ami él – ez talán az egyik legegyszerűbb, de egyben a legbeszédesebb definíció! A természettel való kapcsolat minden ember számára szükséges. Fejleszti a kreativitást, a kifejezést, az intelligenciát és az esztétikai érzéket. Lehetővé teszi a lélegzetvételt – elengedve minden gondot és aggodalmat.
A természet iránti vágy nemcsak a mindennapi döntésekben látható – egy séta a parkban a kanapé és a tévé helyett, hanem a belső terekben is! Az úgynevezett biofil tervezés a modern házak és lakások berendezésének vezető trendje. Gyönyörködtet a színeivel, a virágos mintáival, a természetes anyagaival!
A természet minden dolog anyja! Ő vezet, ha minták vagy anyagok kiválasztásáról van szó. A botanikus stílusban berendezett belső térben nincs helye a harsogó és merész színeknek. A takarékosság nemcsak a színek vagy anyagok kiválasztására vonatkozik, hanem az új dolgok vásárlására is!
A minőség számít, nem a mennyiség! A kiegészítőkből annyira kell elhelyezni, hogy a virágos mozaikokkal vagy tapétával borított falak szabadon láthatóak legyenek. A padlózatot panelek vagy geometriai csempék képezhetik. A hálószobát borító vastag pléd mindig gyűrött lehet!
A botanikus stílusú belső tér elsősorban a pihenést elősegítő földszínekkel – visszafogott kékekkel, zöldekkel, csokoládébarnákkal, okkerekkel, bézsekkel, barnákkal! A káosz elkerülése érdekében érdemes két vagy három alapszínt választani, amelyek nemcsak a falakon, hanem a kiegészítőkben is megjelennek.
Egyszerű, könnyű, minimalista, vagy éppen ellenkezőleg, jól látható erezetű! A botanikus stílusú bútorok sokféle formát ölthetnek, fontos, hogy szoros kapcsolatban maradjanak a természettel. Csodálatosan harmonizálnak a természetes anyagokkal: a vesszővel, a rézzel, a pamuttal, a lenvászonnal vagy a rattanlal, igazán egyedi modelleket alkotva!
A trópusok által inspirált mozaikok – Flabellum Jungle vagy a természettel asszociált finom, minimalista minták – a Lotus Marble időtálló jellegűek, nem szabad tőlük félni! Épp ellenkezőleg – tárt karokkal invitáljuk őket a belső térbe!
A botanikus stílus nagyon fontos eleme a világítás. A búrával felszerelt lámpák tökéletesen beválnak, amelyek alapvető funkciójuk mellett rendkívüli dekoratív értékekkel is rendelkeznek. A termékek teljes választéka elérhető – a mennyezeti és asztali modellektől a padló- és fali lámpákig!
A botanikus stílusú belső tér nem nélkülözheti a növényeket! Ha van elég helyünk, akkor érdemes két-három nagyobb virágba – pálmába, monsterába, fügefába, dracénába fektetni. Az utóbbi években a függőleges kertek, az üvegbe zárt erdők is rendkívül népszerűvé váltak.
A kiegészítők is a természet felé irányítják gondolatainkat – vastag takarók, vesszőkosarak, lenvászon függönyök. Fontos, hogy szerepük nem csak a díszítésre korlátozódik. Ellazítanak, megkönnyítik a pihenést és elősegítik a hatékony kikapcsolódást. Ezzel szemben megjelenik az arany, ami a valamivel merészebb kínálat. Ne feledjük azonban, hogy nem szabad túlzásba vinni. A kisebb elemek mindenképpen elegendőek ahhoz, hogy megtörjék a belső tér trópusi jellegét.
A botanikus stílus tökéletesen megtalálja a helyét a tágas, magas mennyezetű, nagy ablakos belső terekben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne csempészhetnénk be egy kis garzonba is. Éppen ellenkezőleg, annak ellenére, amit gondolnánk. nem nehéz elrendezni. Nem kényszerít ki nagy forradalmat. Néha csak néhány kiegészítő is elegendő – akár egy trópusi mintás párna is. Sok múlik azon, hogy milyen hatást szeretnénk elérni – kifejezőt, vagy éppen ellenkezőleg, nyugodtat és visszafogottat.
A botanikus konyha a természetességre, a könnyedségre és egy csipetnyi egzotikumra épít. Nem nélkülözheti a növényeket, és a legjobb, ha egy privát dzsungel is van! A párkányokra, polcokra vagy a külön erre kijelölt helyekre páfrányokkal és aloeval teli cserepeket teszünk. A csúcsot a nagy, erős sziluettű levelek is képviselik – pálmák, vitorlavirágok, strelíciák. A Jungle Flabellum modell hűen tükrözi őket. Gyönyörűen díszíti a pult fölötti falat.
A botanikus stílusban berendezett konyhában a bútorok fából készültek. Nem ritkán történetet mesélnek el, rattan kiegészítőkkel keveredve. Ami a színeket illeti, előtérbe kerülnek a finom szürkék, a puha krémes bézsek, a világos természetes fehér.
Az a helyiség, ahol a botanikus stílus kedvelői teljes mértékben kihasználhatják kreativitásukat, a nappali. A tömörfa bútorok, a természetes anyagokból - bambuszból vagy rattanból - készült kiegészítők dominálnak benne. A figyelem középpontjában természetesen a pihenésre csábító kanapé áll, közvetlenül mellette egy asztal kényelmes székekkel.
A valódi botanikus hangulat megteremtésében rendkívül hasznosak a növényvilág által ihletett kiegészítők – a levelekkel, virágokkal vagy fákkal nyomtatott függönyök. Hasonló minták uralják a tapétákat. Egy falra helyezett mintás furnér egy pillanat alatt átalakítja a belső teret. A darabjait sikeresen be lehet helyezni keretekbe is, így egy képsorozatot hozva létre.
Hogyan néz ki egy botanikus fürdőszoba? A stílus alapjait már jól ismerjük. Egyszerűnek kell lennie, egy kis zölddel és természetes anyagokkal kiegészítve. Nemcsak az örökzöld cserepes virágokat, például a szukkulenseket, hanem a növényi mozaikokat is megtalálhatjuk benne. Spring Leaves, Autumn Leaves, Aurora Green – ezek a legfantáziadúsabb modellek közé tartoznak. Úgy néznek ki, mintha egyenesen a természet világából lopták volna őket!
Ha a minimalista, visszafogottabb kompozíciókat részesíti előnyben, válassza a Metropolis csempéket palackzöld színben. Hogyan rendezzük el őket? Legalább néhány javaslat létezik. A kád fölött, a zuhanyzóban, a tükör mögött, a padlón. Egy arany armatúra lesz az ékszer kiegészítő!
A botanikus hálószoba a nyugalom igazi oázisa! Az elrendezés alapja egy nagy, kényelmes ágy – a legjobb választás a lábak nélküli ágy lesz. Egy másik fontos elem a növényi tapéta. Érdemes megfontolni az úgynevezett 3D modellt, amely optikailag megnöveli a belső teret, és hihetetlen mélységet kölcsönöz neki!
A botanikus stílus informális, határozottan nem tartozik a legkifinomultabbak közé. Világos színek, növényi motívumok és természetes anyagok uralják. A kényelem, a szabadság és a fantázia számít. Lehetőség van a kreativitásra – kulcsfontosságú azonban, hogy ne veszítsük el túlságosan a teret!
Szerezz te is exkluzív hozzáférést! Inspirációk, trendek, új termékek, exkluzív ajánlatok és még sok más közvetlenül az E-Mailodra!