A piac a befejező anyagok széles spektrumát kínálja számunkra! Vannak köztük azonban olyanok, amelyek már évek óta velünk vannak. A csempe az első és egyben legkézenfekvőbb választás a konyhában vagy a fürdőszobában. Amikor elkezdi a megfelelő modell keresését, kezdje az egyik legfontosabb kérdés meghatározásával - a vastagsággal.
Tagadhatatlan, hogy a burkolólapok kiválasztása az egyik legfontosabb döntés, amellyel a belsőépítészet terén szembesülünk. Elvégre a csempéket nem cseréljük le túl gyakran - éppen ellenkezőleg, ezek olyan termékek, amelyek évekig tartanak! Mire kell különös figyelmet fordítani, és mit kell figyelembe venni a vásárláskor?
Nos, a legtöbbször a vizuális szempontokra koncentrálunk, teljesen megfeledkezve a műszaki paraméterekről, amelyek meghatározzák a használat kényelmét! A csempe vastagsága az egyik olyan kérdés, amit érdemes elemezni, mielőtt ellátogatunk az üzletbe. Tehát mi is ez, és valójában miért felelős?
A porcelán kőedények vastagságát milliméterben adják meg, és statisztikailag 3 és figyelem - 30 mm között van! Meghatározza a mechanikai sérülésekkel szembeni ellenállást, tartósságot, praktikumot, alkalmazhatóságot! Ezt a gondolatmenetet követve nem nehéz kitalálni, hogy a néhány milliméter vastag kőzetmárka nem a legjobb választás egy padlóra vagy teraszra!
A csempevastagság, a porceláncserép csempevastagság és a kopás kifejezéseket néha felváltva használják. Különösen a köznyelvi beszélgetésekben. Helyes ez? Igen, mert a kopási osztály egy olyan paraméter, amely a csempe kopással és karcolásokkal szembeni ellenálló képességéről ad információt. Arról ad információt, hogy milyen keményen tudunk a padlón járni. A szakmai zsargonban PEI-ként emlegetik.
Az I. osztály alacsony kopásállóságot jelent. Az ebbe az osztályba tartozó csempék csak olyan helyiségekbe alkalmasak, amelyeket nem használnak erősen. Nem karcállóak.
II. osztály - az ebbe az osztályba tartozó csempék olyan belső terekbe alkalmasak, ahol az ember puha lábbeliben - kis mennyiségű szennyeződésnek kitéve - tartózkodik.
III. osztály - a padlólapok erősen igénybe vett helyiségekbe, például a konyhába vagy a nappaliba valók. A folyosóra vagy az ajtó melletti területre jobb, ha még magasabb osztályt választ.
IV. osztály - nagyon jó kopásállóság. Az ebbe az osztályba tartozó csempék kiváló választás az előszobába.
V. osztály - a legjobb teljesítményű csempék. Intenzíven használt helyiségekbe ajánlott. Sikeresen használható nyilvános helyeken - bevásárlóközpontokban, repülőtereken, szállodákban.
A Raw Decor kerámialapokat nemcsak vonzó megjelenés, hanem átlagon felüli tartósság is jellemzi. A legmagasabb kopásállósági osztályba tartoznak, így minden használati körülmények között jól teljesítenek. További megkérdőjelezhetetlen előnyük, hogy nagyon könnyen és gyorsan tisztíthatók. Szó szerint csak néhány pillanatot vesz igénybe a szennyeződések eltávolítása!
A lapok vastagságára vonatkozó információk a termék adatlapján találhatók, ahol a PEI rövidítés alatt szerepel. Természetesen nem ez az egyetlen paraméter, amire figyelnünk kell. A kerámialapok esetében ugyanilyen fontosak az olyan szempontok, mint a vízfelvétel, a kalibrálás, a foltállóság és a csúszásmentesség.
Jaj, de elfelejtettem volna! A csempe ratifikálás, ami a kerámia burkolólapok éleinek derékszögű marásával történő kezelését jelenti, ami szabályos éleket, szinte azonos méreteket ad a burkolólapoknak! Határozottan könnyebb a lerakásuk, lehetővé téve a fugák minimalizálását! Az egy tételben lévő darabok közötti különbségek nem haladják meg a 0,2 mm-t.
Az évekig tartó használatra szánt porcelánnak kétségtelenül megfelelő vastagságúnak kell lennie, hangsúlyozzák a szakértők. Ez különösen az olyan, nagy igénybevételnek kitett belső terekbe, például az előszobába szánt csempékre vonatkozik. A nehéz bútorok vagy a cipősarkak csattogása nyomot hagyhat a rossz minőségű kerámián.
Hogyan válassza ki tehát a padlólapok vastagságát? Először is határozza meg a forgalom nagyságát. Gondolja végig, mely helyiségek a legaktívabbak a lakásban.
A WC-ben a padlót nem használják erősen - vékonyabb csempék használhatók. Egy olyan helyen, mint például a konyha, viszont érdemes megfelelően vastag csempéket beépíteni - a III-V kopásosztály ajánlott. Ez az a hely, ahol sok időt töltünk. Elkészítjük és elfogyasztjuk ételeinket, beszélgetünk barátainkkal. Ami a fürdőszobát illeti, a harmadik osztályú padlólapok elegendőek lesznek.
Bármilyen felújítási munka megfelelő felkészültséget és tudást igényel! A burkoló segítsége nélkülözhetetlennek bizonyulhat! Célszerű legalább egy nap szabadságot kivenni, a bútorokat megfelelően leszerelni vagy rögzíteni, és emellett minden szükséges eszközt beszerezni.
Simítót a kézbe és már indulhatunk is? Nos, nem feltétlenül! Minden akciót meg kell előznie egy alapos elemzésnek, nevezetesen a falak és padlók állapotának felmérésének, amelyeket csempével kívánunk díszíteni. A felületnek simának kell lennie, és az esetleges egyenetlenségeket ki kell foltozni! Miért olyan fontos ez? Ennek a lépésnek a kihagyása a csempék leválását vagy repedezését eredményezheti, amit semmiképpen sem szeretnénk!
Mi a következő lépés? Miután kiválasztottuk a csempéket és előkészítettük a felületet, még egy dilemma van hátra - a ragasztó. A látszat ellenére ez nem könnyű feladat. A piacon számos termék kapható.
Fehér cement alapú ragasztó - a legsokoldalúbban alkalmazható ragasztóhabarcs. Megkülönböztető zsákokba csomagolva. Kis mennyiségű vízzel történő őrlést igényel.
Reaktív gyanta alapú ragasztó - 100 százalékos vízállóság, nagyon jó tapadás jellemzi. Konyhai és fürdőszobai kerámialapok lerakásához ajánlott.
Diszperziós ragasztó - oldhatatlan gyanták szuszpenziója, amely közvetlenül a víz elpárolgása után szilárd formát vesz fel. Nagy hő- és nedvességállóság jellemzi. Szagtalan!
Milyen vastag legyen a ragasztócsempe? Milyen vastagságúnak kell lennie a ragasztóval ellátott padlólapnak? Milyen vastagságúnak kell lennie egy ragasztóval ellátott padlólapnak? Kérdések, amelyek úgy tűnik, éjszakánként ébren tartják a profi burkolót és az amatőröket egyaránt. Valójában rosszul vannak megfogalmazva, mivel nagyon sok fontos tényezőt nem vesznek figyelembe.
Csempe formátum - a padlóburkolatok esetében az összefüggés nagyon egyszerű. Minél nagyobb a csempeformátum, annál több ragasztóra lesz szükségünk. Egy 10 cm-es oldalméret esetén körülbelül 4-5 mm vastag habarcsréteg lesz az optimális.
Az anyagok nedvszívó képessége - a burkolólapok ragasztása kombinált módszerrel ajánlott - a ragasztót a burkolólapra és az aljzatra is felvisszük. Ez kiküszöböli a hézagok kialakulásának kockázatát.
Egyenetlen aljzat - a habarcsvastagságot nem lehet a végtelenségig növelni, ezért az aljzat megfelelő előkészítése elengedhetetlen!
Milyen vastagságú legyen a ragasztott padlólap? A simítóspatella ebben a számításban is rendkívül hasznos eszköz lehet. A ragasztóréteg vastagsága ugyanis attól függ, hogy mekkora fogakkal rendelkezik. Az alábbiakban egy gyakorlati útmutatót mutatunk be.
Oldalt 10 cm-ig - 5-6 mm,
Oldal 10-20 cm között - 8 mm,
Oldal 20 - 30 cm - 10 mm,
Oldal 30 cm felett - 12 mm.
A beépítés során fontos, hogy a lapokat finoman nyomja bele a felhordott habarcsba, miközben kissé megforgatja őket. Ne feledje továbbá, hogy legalább 2 mm-es fugát hagyjon. A csempék lerakásának módja is fontos! Heringbone, rombusz, tégla, mozaik - minél több csempe! Ha nem egészen biztos benne, hogy melyik módszert alkalmazza, érdemes kipakolni néhány kartondobozt, és "szárazon" - azaz ragasztó nélkül - lerakni a különböző csempeváltozatokat.
A padlólapok lerakása után legalább 24 órát kell várnunk a habarcs felhordásával. A csempe alatti habarcsnak 100 százalékban száraznak kell lennie, magának a csempének pedig keresztektől mentesnek és alaposan megtisztítottnak kell lennie.
Hogyan szabadulhatok meg a felesleges ragasztótól a lerakás után? Nagyon jó módszer az eltávolítására egy műanyag szívószál használata. Csak futtassa át vele néhányszor a fugát - úgy, hogy a felesleges ragasztó a felületén legyen. A következő lépés egy enyhén savas tisztítószer alkalmazása. A gyártó által megadott idő kivárása után a nedves csempéket tiszta vízzel kell leöblíteni.
Raw Decor csempézési tanácsai!
A túl vastag ragasztóhabarcsréteg a mozaik összeomlását okozhatja. A habarcs csomagolásán található utasítások betartása és az aljzat helyes előkészítése itt kulcsfontosságú!
A csempe vastagsága nem csak egy szám, hanem mindenekelőtt a tartósság és a sérülésállóság! Feszültségek! Jobb akusztika és kényelem! Ha padlóburkolatról van szó, az 5-9 milliméteres csempék az optimális választás. Fontos, hogy III-V kopási osztályba tartozzanak.
Ahhoz, hogy az egész megjelenés vonzó legyen, fontos a megfelelő ragasztó kiválasztása, ami a csempék vastagságához hasonlóan a belsőépítészetben erősen alábecsülendő, hiszen a végén úgysem látszik. A hazai belső terekben egy fehér cementalapú habarcs nagyon jól működik. Mekkora legyen a ragasztóval ellátott padlólapok vastagsága? Nehéz határozott választ adni, elvégre a kerámiák választéka óriási! Minden modellnek megvannak a maga szabályai és egyedi előírásai!
Azonban, amikor magáról a kerámialapok lerakási folyamatáról van szó, az aljzat megfelelő előkészítése itt kulcsfontosságú lesz! A Raw Decor mozaik nagyon igényes ebből a szempontból! Még a legkisebb eltérések is elfogadhatatlanok! A végeredmény azonban minden bizonnyal meghálálja a sok erőfeszítést! További részletekért látogasson el Youtube csatornánkra, ahol lépésről lépésre megmutatjuk a szükséges lépéseket! A kezdeti munkálatoktól az utolsó simításokig!
Szerezz te is exkluzív hozzáférést! Inspirációk, trendek, új termékek, exkluzív ajánlatok és még sok más közvetlenül az E-Mailodra!